Jak działa kominek akumulacyjny zbudowany z płyt szamotowych?

Polskie płyty szamotowe na dowolny wymiar. Do kominków i kotłów 5 klasy

Jak działa kominek akumulacyjny zbudowany z płyt szamotowych?

7 sierpnia 2022 Budowa kominka Płyty akumulacyjne Płyty szamotowe 0


Zasadę działania kominka akumulacyjnego możemy porównać do funkcjonowania pieca kaflowego, który po latach zapomnienia znowu wraca do łask.

Obudowa kominka wykonana jest ze specjalnych płyt szamotowych, przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Grubość płyt ma duże znaczenie, wiąże się ona bowiem ze zdolnością skumulowania ciepła. Optymalna grubość płyt wynosi między 2,5 a 3 cm. Jeśli jednak w kominku palimy codziennie, przez dłuższy czas, wówczas można zastosować płyty o grubości nawet 5 cm.

Płyta potrzebuje pewnej ilości czasu do nagrzania się oraz skumulowania ciepła, by móc później skutecznie je oddawać do otoczenia. Jeżeli palimy w kominku np. 2 godziny dziennie, to jeśli płyta będzie zbyt gruba – nie zdąży się nagrzać. Cała energia cieplna zostanie zużyta na nagrzewanie płyt. Przy dłuższym paleniu, płyta zdąży się już nagrzać i w efekcie zacznie wypromieniować swoje ciepło na zewnątrz.

Dlatego też obudowa z płyt szamotowych ma głęboki sens, jeśli używamy kominka jako głównego źródła ogrzewania w naszym domu.

Płyty szamotowe do obudowy kominka akumulacyjnego występują w różnych wielkościach i grubościach. Standardowy wymiar to 1000 x 500 mm. Na życzenie klienta wykonujemy także płyty o innych rozmiarach.

Docinamy również płyty na gotowe obudowy kominków. Wystarczy podać nam wykaz rozmiarów płyt, a przygotowujemy takie gotowe elementy. Na miejscu budowy pozostaje wówczas tylko ich sklejenie. Płyty są idealnie docięte na wymiar, nie ma więc potrzeby ich dodatkowego docinania. Jednym słowem – budowa kominka jest czysta, bez kurzu, nie ma też zbędnych odpadów.