Cegła szamotowa – co to jest i do czego służy?

Co to jest cegła szamotowa?

Cegła szamotowa na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od cegły tradycyjnej. Ten sam kształt, ta sama wielkość, prawie taka sama waga. Różnica tkwi jednak w jej wnętrzu, a konkretnie materiale, z którego jest wykonana. Szamot, bo o nim mowa, posiada niezwykłe właściwości. Dzięki niemu cegła szamotowa może akumulować, czyli magazynować spore ilości ciepła, a następnie stopniowo i przez długi czas oddawać je do otoczenia.

Do czego służy?

Fakt, że cegła szamotowa jest niezwykle odporna na wysoką temperaturę oraz potrafi akumulować energię cieplną sprawia, że lista jej zastosowań jest zaskakująco długa: od różnego rodzaju pieców (do wypieku chleba, pizzy), poprzez budowane w ogrodach wędzarnie i grille, aż po kominki. Generalnie cegła taka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje kontakt z ogniem, nie tylko okazjonalny, lecz także intensywny i długotrwały.

Jak powstaje taka cegła?

Najpierw wypalana jest glina lub łupki, a następnie taki półprodukt jest mielony. Kolejny etap to łączenie tak powstałej gliny ogniotrwałej z gliną klasyczną, czyli taką, jak stosuje się do wyrobu tradycyjnych cegieł. Ten drugi rodzaj gliny potrzebny jest do uformowania kształtu cegieł szamotowych oraz lepszego związania jej składników ze sobą. Tak uformowana cegła jest na koniec umieszczana w specjalnym piecu, w którym panuje ogromna temperatura, grubo ponad tysiąc stopni Celsjusza. Wypalenie cegły w tymże piecu kończy proces produkcji.

Gdzie można kupić cegłę szamotową?

Wejdź do zakładki „Kontakt” na naszej stronie i dowiedz się więcej.