Budowa pieca chlebowego (cz. 1)

Polskie płyty szamotowe na dowolny wymiar. Do kominków i kotłów 5 klasy

Budowa pieca chlebowego (cz. 1)

19 marca 2022 Piece chlebowe 0

Piec chlebowy – dlaczego warto?

Dlaczego warto zająć się budową pieca chlebowego? Bo tylko on daje nam gwarancję, że na naszym stole pojawi się najsmaczniejszy bochenek na świecie. Jeśli jedliście kiedyś pizzę z pieca opalanego drewnem i zwykłą pizzę odgrzewaną w mikrofali – to to jest właśnie ta różnica poziomów.

Przykład z pizzą pojawia się celowo, ponieważ w piecu chlebowym, oprócz chleba, można także wypiekać pyszne ciasta, różnego rodzaju mięsa czy wspomnianą już wcześniej pizzę. Zresztą, tak naprawdę zastosowania pieca ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

 

Budowa pieca chlebowego

Masz dość chleba produkowanego masowo, pełnego dodatków chemicznych, a pozbawionego praktycznie smaku? Pamiętasz zapach i smak chleba tradycyjnego, na przykład takiego, który jadłeś w dzieciństwie? Zbuduj piec chlebowy. Własnoręcznie. To prostsze, niż myślisz.

Wystarczy zaopatrzyć się w materiały do jego budowy, a plany i schematy znaleźć w internecie (lub skontaktować się z nami). Co więcej, taki piec może nie tylko stanąć w twoim domu. Równie dobrze sprawdzi się na przykład w ogrodzie albo na tarasie.

Do budowy pieca będziesz potrzebował płyty oraz cegły szamotowe. Im większa będzie ich zdolność do akumulowania ciepła – tym lepiej. Jeśli piec ma stać na zewnątrz, warto poszukać materiałów, które będą mrozoodporne. To ważne, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. Poza tym nikt nie buduje przecież tego rodzaju konstrukcji na jeden sezon.

budowa pieca chlebowego

 

Piec plus wędzarnia? Brzmi smakowicie!

Budując piec na zewnątrz, na przykład w przydomowym ogródku, warto połączyć go z wędzarnią. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w sytuacji, gdy przepisy unijne nie sprzyjają producentom wędlin – mając własną wędzarnię, uniezależniamy się od przerw w dostawach tego smakołyku.

wędzarnia ryb

A poza tym – własnoręcznie zrobiony i wypieczony chleb najlepiej smakuje z kiełbasą domowej roboty. Oczywiście wędzarnia to nie tylko aromatyczne kiełbasy, lecz także na przykład ryby. Zresztą, to temat na osobny artykuł. Niektórzy idą jeszcze dalej i obok pieca i wędzarni montują także grill. W ten sposób z ich ogrodów dolatują zapachy, obok których nie sposób przejść obojętnie.

 

Chcesz kupić materiały do budowy pieca chlebowego?

Nic prostszego! Skontaktuj się z nami.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości

    Podobne tematy: